İTALYA’NIN CAGLIARI ŞEHRİNDE YAPILAN DÜNYA BİLGİSAYAR
KLAVYE ŞAMPİYONASI’NDA TÜRK MİLLİ TAKIMIMIZ
DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU, YURDA 22 MADALYA İLE DÖNDÜ

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 52. INTERSTENO KONGRE VE DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI,  İtalya’nın Cagliari Şehrinde 13 – 19 Temmuz 2019 arasında yapılmıştır.

Şampiyonaya, başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Rusya olmak üzere, Avrupa Ülkeleri, Güney Kore dahil olmak üzere 30 ülkeden yüzlerce yarışçı katılmıştır.

Türk Millî Takımımız 3 Dünya Şampiyonluğu, 3 Dünya İkinciliği ve 4 Dünya Üçüncülüğü elde ederek toplam 10 madalya kazanmış ve takım halinde de Dünya Şampiyonu olmuştur.

Hatasız Sürat Yarışı :
30 Dakikalık Tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında dakikada net 156 sözcükle Celal AŞKIN (Şampiyon Kursları, Adalet Bakanlığı) Dünya Şampiyonu, aynı kategoride 132 sözcükle Erdi ÇİLLER (Danıştay) Dünya Dördüncüsü olmuştur.
Gençler kategorisinde dakikada net 117 sözcükle İlyas PAMUKÇU (Şuhut/Afyonkarahisar Fatih, Kurtuluş İlkokulu ve Fen Lisesi) Dünya İkincisi, aynı kategoride dakikada net 113 sözcükle Mehmet KURT (Şuhut/Afyonkarahisar Fatih İlkokulu, ODTÜ) Dünya Üçüncüsü olmuştur. Sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir.  
https://www.intersteno2019.org/cagliari_resultlistTP.php

Sesi Yazıya Çevirme Yarışı :
Sesi yazıya çevirme yarışı tecrübeliler kategorisinde Hakan KURT (Şampiyon Kursları, Banka Yönetmeni), dakikada 321 hece ile Dünya Şampiyonu, aynı kategoride Celal AŞKIN dakikada 320 hece ile Dünya İkincisi olmuştur.

Canlı Deşifre Yarışı :
Canlı deşifre yarışı küçükler kategorisinde de Onur DEMİRBAŞ (Şuhut Fatih İlk ve Ortaokulu) Dünya şampiyonu olmuştur.

Diğer Yarışlar :
Ses deşifre yarışı tecrübeliler kategorisinde Celal AŞKIN Dünya İkincisi, Hakan KURT Dünya Üçüncüsü, aynı yarışın gençler kategorisinde İlyas PAMUKÇU Dünya Üçüncüsü, Celal AŞKIN Kombinede Dünya Üçüncüsü olmuştur. Sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir. .
https://www.intersteno2019.org/cagliari_resultlistSC.php

Bu yarış sonucunda Türk Milli Takımı, daha önce yapılan İnternet Şampiyonaları ile birlikte tarih boyunca kazanılan altın madalya sayısını 37’si dünya rekoru olmak üzere 94’dan 97’ye çıkarmış, takım halinde de Dünya Şampiyonu olmuştur.

Dünya İnternet Şampiyonası Madalyaları Cagliari’de verildi :
Öte yandan, bu yıl yapılan Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında, Türk Milli Takımı, 8 kategoride dağıtılan 24 madalyanın 4’ü Şampiyonluk, 4’ü İkincilik ve 4’ü Üçüncülük olmak üzere toplamda 12 Madalya kazanmıştı.

Cagliari’de Türk Milli Takımımıza madalyaları açılış töreninde verilmiştir. Madalya kazanan yarışçılarımız, Nisan Maya TUNÇOĞLU (Sandıklı/Afyonkarahisar Miralay Reşatbey İlkokulu, Sandıklı/Afyonkarahisar Cumhuriyet Ortaokulu), Mahmut TOSUN (Gaziantep Özel Sanko Okulları), Celal AŞKIN (Şampiyon Kursları, Adalet Bakanlığı), Bağdagül ÖZKAN (Sandıklı/Afyonkarahisar Miralay Reşatbey İlkokulu, Sandıklı/Afyonkarahisar Cumhuriyet Ortaokulu), İlyas PAMUKÇU (Şuhut/Afyonkarahisar Fatih ve Kurtuluş İlkokulu, Ortaokulu ile Fen Lisesi), Erdi ÇİLLER (Danıştay), Rümeysa ÖZEN (Sandıklı/Afyonkarahisar Miralay Reşatbey İlkokulu, Sandıklı/Afyonkarahisar Cumhuriyet Ortaokulu), Ahmet Yasin AKMEŞE (Şuhut/Afyonkarahisar İlkokulu) ve Oğuz Berkay YİĞİTER’dir (Ankara Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu). Bu sonuçlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.
http://www.intersteno.org/intersteno-internet-contests/classification-lists/
http://www.interstenoturk.org/2019-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/

Muhsine ÇEVİK, Semra TOSUN, Serpil YILDIRIM ve Elif YAYLA’dan oluşan Stenograflar Grubumuzda, IPRS ve INTERSTENO Genel Kuruluna katılmışlardır.

İki sene önce Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Emrah KUYUMCU, bu Genel Kurulda bu kez INTERSTENO Başkan Yardımcılığına seçilmiştir.

İnternet Yarışları ile birlikte Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda toplam 22 madalya kazanan Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımımıza, destek veren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanlığına, Şuhut Kaymakamlığı’na, Sandıklı Belediye Başkanlığına, Afyonkarahisar’lı işadamlarına teşekkür ederiz. F Klavye mucidi rahmetli İhsan YENER hocamızı rahmetle, Ülkemize katkılarını şükranla anıyoruz. Bilgisayar klavyesinin on parmakla ilkokulun 1. Sınıfının ikinci yarısından itibaren türkçeye en uygun F klavyede öğretilmesi için mecburi ders olarak konulmasının yararlı olacağı görüşümüzü tekrar belirtmek istiyoruz. Ayrıca, Üniversiteler dahil tüm okullarda, bilgisayar klavyesinin on parmakla eğitimi verilmeli, kamu veya özel sektörde yeni işe başlayanlara istisnasız bilgisayar klavye öğretimi işbaşı eğitimi kapsamında gerçekleştirilmeli ve TOBB ile de temasa geçilerek Ülkemizde bilgisayarı on parmakla herkesin öğrenmesi sağlanmalıdır.

Saygılarımızla,

INTERSTENO ULUSLARARASI BİLGİ İŞLEM VE İLETİŞİM FEDERASYONU
TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ VE TÜRK GRUBU BAŞKANLIĞI

Tavsiye Edilen Yazılar