Skip to content

Hakkımızda

Intersteno Türk Grubu Başkanlığı, Türkiye’de resmî olarak yalnızca F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği tarafından temsil edilmekte ve yönetilmektedir. 

Türkiye 5 Mayıs 1957 tarihinde INTERSTENO’ya katılmış; aynı tarihte Konseye de üye olmuştur. F Klavyenin mucidi rahmetli İhsan Yener Hocamız tarafından kurulan ülke grubumuz, yine kendisi tarafından 22 Ekim 1964 yılında kurulan derneğimiz bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Intersteno Türk Grubu olarak oluşturduğumuz bu sitede Intersteno, F Klavye, Stenografi, Bilgi İşlem ve yapılan Dünya Şampiyonaları hakkında ilgilenenlere bilgi vermeyi amaçlamaktayız.

Bu şampiyonalar için istekli kişileri Yarışlar bölümünü incelemeye ve kendilerini ölçmek için verilen testlerimiz sonunda başarılılarsa, kurumumuz tarafından hiçbir ücret karşılığı olmaksızın yetiştirilmek üzere kurumumuza davet ediyoruz.

Intersteno

Intersteno Hakkında

Kısa adı INTERSTENO olan Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu; 1887 yılından bu yana Stenografi, Daktilografi ve Bilgi İşlem konularında gelişmeleri teşvik amacıyla Kongreler ve Dünya Şampiyonaları organize etme faaliyetlerini sürdürmekte olan, Birleşmiş Milletlere bağlı bir Federasyondur.

2023 yılına kadar toplam 53 kongre ve 33 Dünya Şampiyonası organize etmiş bulunmaktadır. 2024 yılında 54’üncü Kongreyi düzenleyecek olan Intersteno’nun, Kongre kapsamında düzenlenecek Dünya Bilgisayar Klavye ve Stenografi Şampiyonaları, 2024 yılının Temmuz ayında Polonya’nın Katowice şehrinde gerçekleşecektir.

Intersteno, faaliyetleri ve yönetim yapısı hakkında daha fazla bilgi için: Intersteno Hakkında

Intersteno Tüzüğünden iki önemli alıntı:

Madde 1.4: “Federasyon, tarafsız bir organizasyondur. Kazanç sağlama amacı yoktur. Federasyonun parasal kaynakları ancak Tüzükte belirtilen amaçlarla kullanılabilir. Üyelerine tahakkuk ettirilen parasal kaynaklarda herhangi bir finansal kâr olamaz. Hiçbir üye; Federasyon amaçları dışında ödemeler yapamaz veya yüksek ücretlerle yapılan harcamalardan menfaat sağlayamaz.

Madde 1.5: “Federasyon; hiçbir politik, dini veya etnik içerikli tartışmalara izin vermez.

Kaynak: www.intersteno.org/constitution

İhsan Yener

Kurucu Başkanımız ve F Klavyenin Babası Rahmetli İhsan Yener (1925-2016), ayrıca 1993 yılından beri Intersteno Onursal Başkanıdır.

FEBİDER Hakkında

Kısa adı FEBİDER olan F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği, ülkemizde Intersteno’nun tek yasal temsilcisidir ve Türk Ulusal Grubunu temsil etmektedir. Intersteno Türk Grubu adına tüm yurtiçi ve yurtdışı faaliyetler, dernek yönetim kurulu tarafından iş birliği halinde yürütülür.

Yönetim Kurulu; Derneğimizin iki yılda bir yapılan Genel Kurulundaki oylama ile belirlenerek duyurulmaktadır. Genel Kurulda ayrıca, Intersteno Konseyi ve tüm faaliyetlerinde ülkemizi temsil etmek üzere her iki yılda bir seçilen Ülke Temsilcisi (Konsey Delegesi) belirlenmektedir. Intersteno Ülke Temsilcisi, tüm görev ve faaliyetleri için Yönetim Kuruluna karşı sorumludur.

2022-2024 Dönemi Yönetim Kurulu ve Temsilciler

GöreviKişi
Yönetim Kurulu BaşkanıEmrah KUYUMCU
Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıRecep ÇÖMLEKCİ
Yönetim Kurulu Saymanı ve İnternet Yarışları KoordinatörüSevilay GÜNDOĞDU DURMUŞ
Yönetim Kurulu ÜyesiÜmit SERBEST
Yönetim Kurulu ÜyesiSevil KESKİN
FEBİDER Onursal Başkanı ve Intersteno Türkiye TemsilcisiSeçkin KÖSE

 

2022-2024 Dönemi Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ve Denetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu Yedek ÜyeleriDenetim Kurulu
Recep ERTAŞGülendam SADİ ZEVZİR (Asil)
Hakan KURTMustafa KARTOPU (Asil)
Ümit ŞEKERKamran CANDERE (Asil)
Arif ALTUNTAŞMediha ERDOĞAN (Yedek)
Cemile Ümame KUYUMCUDidem TULUM (Yedek)
 Mehmet Sertaç AYHAN (Yedek)

Intersteno Tüzüğünden iki önemli alıntı:

Madde 4.2: “Ulusal Gruplar Federasyonun tam Üyeleridir. Ulusal Grup, özel hukuk veya kamu hukuku kapsamındaki bir şirket veya kuruluş gibi tüzel bir kişi olmalıdır. Her ülkeye, kendi takdirine göre örgütlenebilecek ve Federasyonun bir veya daha fazla faaliyet alanını temsil etmesi gereken yalnızca bir ulusal gruba izin verilir.

Madde 11.2: “Ulusal Grupların delegeleri, Konseyin her toplantısında Ulusal Gruplar tarafından atanır.”

Kaynak: www.intersteno.org/constitution

Intersteno İnternet Yarışları Yönetmeliğinden önemli alıntı:

Madde 2: “… Intersteno Ulusal Grupları, kendi bölgelerinde yarışmanın adil bir şekilde yürütülmesini koordine eder ve kontrol eder ve bu nedenle okulları ve dernekleri ziyaret etme ve yarışmalar sırasındaki faaliyetleri gözlemleme hakkına sahiptir.

Kaynak: https://www.intersteno.org/intersteno-internet-contests/internet-contest-rules/