ALMANYA’NIN BAŞKENTİ BERLİN’DE YAPILAN DÜNYA ŞAMPİYONASINDA BİLGİSAYAR KLAVYE TAKIMIMIZ DÜNYA REKORU KIRARAK ŞAMPİYON OLDU.

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 51. INTERSTENO KONGRESİ VE DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI, Almanya’nın Başkenti Berlin’de 22 – 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılmıştır.

Şampiyonaya, Ülkemizin yanı sıra, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Avusturya, Hollanda, Çin, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore vb. ülkelerin de aralarında bulunduğu 26 ülkeden yüzlerce yarışçı katılmıştır.

30 DAKİKALIK HATASIZ SÜRAT YARIŞI :

30 Dakikalık Tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında dakikada net 151 sözcükle Celal AŞKIN, Dünya rekoru kırarak altın madalya kazanmıştır.

Aynı kategoride Hakan KURT dakikada net 133 sözcükle Dünya İkincisi, Emrah KUYUMCU dakikada net 133 sözcükle Dünya Üçüncüsü olmuşlardır.

17-20 Yaş Gençler Kategorisinde de ilk üçü Türk Millî Takımımız kazanmıştır.

Dakikada net 123 sözcükle Cengizhan ÖZAL Dünya Şampiyonu, dakikada net 120 sözcükle İlyas PAMUKÇU Dünya ikincisi, dakikada net 105 sözcükle Mehmet KURT Dünya Üçüncüsü olmuştur.
http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistTP.php

Bu yarış sonucunda Türk Millî Takımı, daha önce yapılan İnternet Şampiyonaları ile birlikte tarih boyunca kazanılan altın madalya sayısını, çoğu dünya rekoru olmak üzere 86’dan 88’e çıkarmış, takım halinde de Dünya Şampiyonu olmuştur.

DİĞER YARIŞLAR :

Steno Yarışlarının Speech Capturing (dakikada artan hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılan) yarışında ise Deneyimliler Kategorisinde Celal Aşkın dakikada 319 hece süratle Standart Klavye ile yazarak Türkiye’ye bu yarışmada ilk Dünya Şampiyonluğunu, aynı kategoride Hakan Kurt dakikada 295 hece süratle Standart Klavye ile yazarak Dünya Üçüncülüğünü kazanmışlardır. 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde İlyas Pamukçu Dakikada 247 hece süratle Standart Klavye ile yazarak kategorisinde Dünya Üçüncüsü olmuştur.

http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistSC.php

Real Time Speech Capturing (dakikada artan hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılmayan) yarışında 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde İlyas PAMUKÇU dakikada 247 hece süratle yazarak kategorisinde Dünya Üçüncüsü olmuştur. http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistRT.php

Audio Transcription (dakikada aynı hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılmayan) yarışında 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde İlyas PAMUKÇU, 5347 karakterlik çeviriyle kategorisinde Dünya İkincisi olmuştur. http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistAT.php

2017 YILI İNTERNET DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI MADALYALARININ VERİLMESİ :

2017 Mayıs ayında yapılan Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında, Türk Millî Takımı, 8 kategoride dağıtılan 24 madalyanın 3’ü altın olmak üzere toplamda 13 madalyayı kazanmıştı. Madalya kazanan Onur DEMİRBAŞ, Ahmet Yasin AKMEŞE, Efe Abdullah TANER, Doğaç DOVAN, Kerem YAPRAK, İlyas PAMUKÇU, Mete ÖZEN, Zehra TAŞKALE, Cengizhan ÖZAL ve Celal AŞKIN‘a madalyaları, Berlin’de törenle verilmiştir. Bu sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
http://www.interstenoturk.org/2017-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/yaris-sonuclari/

Özetle, Türk Millî Klavye Takımımız, Dünyanın en büyük yarışında dağıtılan 9 madalyanın 6’sını, Diğer yarışlarda da 1 Dünya Şampiyonluğu, 1 Dünya İkiciliği, 3 Dünya Üçüncülüğü kazanmış, Mayıs 2017’de yapılan Dünya İnternet Bilgisayar Klavye yarışında da dağıtılan 24 madalyanın 13’ünü Berlin’de törenle almıştır. Takımımız, Bilgisayar Klavye Dünya Şampiyonalarında gerek ferdi olarak ve gerekse takım halinde Dünya Şampiyonu olmuştur.

Intersteno Yeni Yönetim Kurulu
Intersteno Yeni Yönetim Kurulu

2013 yılından beri Yönetim Kurulu Gençlik Danışmanı olan Emrah KUYUMCU, yine Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak; Kongre sonunda yapılan Genel Kurul’da INTERSTENO Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Berlin’de 51’incisi yapılan INTERSTENO Kongresinin Parlamento Stenografları Grubuna TBMM’de görev yapan Stenograflarımız da 4 kişilik bir ekiple katılmış olup; stenograflarımız, diğer ülke stenografları ile birlikte karşılıklı mesleki uygulamalarını ve teknolojilerini tartışmışlardır. Kongre/Yarışlar süresince, TBMM Stenograflar Ekibi, Bilgisayar Klavye ekibi ile birlikte hareket etmişlerdir.

Çiftli yıllarda yapılmakta olan INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonunun Ülke Temsilcilerinden oluşan KONSEY toplantılarının, 2018 yılı toplantısının İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştır. Konsey toplantısı Ülkemizde ilk defa 2006 Yılında Antalya’da yapılmıştı.

Öte yandan, Bilgisayar Klavye Ekibimize, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Şuhut Kaymakamlığı, Burdur Belediyesi, Şuhut Vakfı destek vermişlerdir. Kendilerine teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Intersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu
Türk Grubu Başkanlığı

Tavsiye Edilen Yazılar