Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Dünya Bilgisayar Şampiyonasına katılan Türk Millî Takımı, Dünya Şampiyonu olmuştur.

16 Ağustos 2009’da yapılan ve sonuçları 20 Ağustos günü açıklanan Dünya Şampiyonasına, Ülkemizin yanı sıra, Amerika, Çin, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler iştirak etmiştir. Yarışmaya 273 kişi katılmıştır. Ülkemizi 11 yarışçımız temsil etmiştir.

3 Kategoride yapılan Dünya Klâvye Şampiyonası’nın, 30 Dakikalık Klâvye Sürat Yarışında Recep ERTAŞ 1 dakikada net 131 sözcük yazarak DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONU olmuştur. Türk Milli Takımı bu şampiyonlukla, Dünya Şampiyonluğu sayısını 56’ya çıkarmıştır. Diğer yarışçılarımızdan, Emrah KUYUMCU da aynı kategoride net 127 sözcük ile Üçüncü olmuştur. Yine diğer yarışçılarımızdan Hakan KURT dakikada 126 sözcük ile Dördüncü, Celal AŞKIN ise 120 sözcükle Sekizinci olmuştur.

Ayrıca, gençler kategorisinde katılan Zafer KAYA, dakikada net 98 sözcükle Beşinci olmuştur.

Gençlerimizin madalyaları ve sertifikaları, Pekin’de Olympic Sports Merkezinde kendilerine kürsüye davet edilerek verilmiştir.

Aynı törende, INTERSTENO tarafından, daha önce yapılan İnternet Dünya Klavye Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olan Milli Takımımıza madalya ve sertifikaları verilmiştir.

Sonuçları değerlendiren Türk Millî Takımı Ekip Başkanı, aynı zamanda INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Onursal Başkanı İhsan YENER, “1965 yılından beri katıldığımız Dünya Şampiyonalarında, bugünkü şampiyonlukla birlikte Dünya Şampiyonluğu sayısını 56’ya çıkarmanın mutluluğu içerisindeyiz. Gençlerimiz bu konuda disiplinli, sistemli çalışarak dünyanın en gelişmiş ülkelerini geride bırakmışlardır. Kendilerini kutluyorum.

Bu arada, Millî Takımımıza destek veren başta Milli Eğitim Bakanımız sayın Nimet ÇUBUKÇU’ya, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü sayın Murat Bey BALTA’ya, sponsorluk desteği veren İstanbul Üniversitesi, Turkcell, Datateknik (Exper), Ümraniye Belediye Başkanlığı, TransAtlantic Petrol, ayrıca desteklerini esirgemeyen Microsoft Türkiye ve Deniz Akademi firmalarına teşekkür ederiz.” açıklamasında bulunmuşlardır.

Öte yandan, yarışlarla birlikte aynı zamanda gerçekleştirilen 47. INTERSTENO kongresinde de, bilgisayar kullanımında ve steno yazımında çeşitli görüş ve tezlerin tartışması yapılmıştır. Bu arada, küçüklerin alfabeyi öğrenirken, bilgisayarı on parmakla bakmadan bilimsel kullanmaları gerektiğini vurgulamışlardır.

Diğer ülkelerin, bilgisayarı bilimsel olarak on parmakla kullanmaya verdikleri önemi de göz önünde tutarak, Ülkemizde de, tüm imkanları zorlayarak, seferberlik ilan ederek, imkan varsa 2009-10 Öğretim yılından itibaren, Bilgisayar Klavye Eğitimine ilköğretimin ilk sınıflarından itibaren başlanılmasının yararlı olacağı görüşümüzü belirtmek isteriz. Bu uygulamaya geçilmesi halinde, bilgisayarı kullanan tüm insanlar, önemli bir zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Ayrıca, bilgisayarın, bilinçsiz kullanımı yerine bilimsel olarak on parmakla kullanılması konusunda hazırladığımız raporumuzu kısa zamanda sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza, sayın Millî Eğitim Bakanımıza, sayın Üniversite Rektörlerine, TOBB’ne, değerli basınımıza ve kamuoyuna sunacağız.

Türk Milli Takımı, Pekin’e Damgasını Vurdu…

Aynı törende, INTERSTENO tarafından, daha önce yapılan İnternet Dünya Klavye Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olan Milli Takımımıza madalya ve sertifikaları verilmiştir.

Pekin’de alınan Şampiyonluk ve Üçüncülük derecelerinin yanında, 2009 yılının İnternet Şampiyonaları kupa ve madalyalarını da alan Türk Milli Takımı, toplam 15 Kupa ve Madalya ile Intersteno’ya damgasını vurdu.

Ayrıca; Pekin’deki Dünya Şampiyonasında, 20 Yaş üstü Deneyimliler Kategorisi “30 Dakikalık Sürat Yarışı”nda ilk 4 dereceden 3’ünü alan Türk Milli Takımı, uzun bir aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonluğu almanın gurur ve mutluluğunu yaşıyor.

 

Tavsiye Edilen Yazılar