18-19 Ekim 2017 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu ve İntersteno-Türk Başkanlığımız işbirliğiyle düzenlenen “F Klavye Eğitimi ve Klavye Yarışları” konulu panel, SDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve motivasyonu amaçlı olarak düzenlediğimiz iki günlük etkinlikte F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımın önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında panel kapsamında bilgi verilerek, ayrıca tüm öğrencilerin mevcut derslerine iştirak edilerek tam gün boyunca eğitim tekniklerinin iyileştirilmesini amaçladık.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Adalet MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Dost, Başbakanlığın F klavyenin etkin kullanımına yönelik 2013 yılında yayınladığı genelgeden bahsederek F klavyeye dönüşün başladığını söyledi. Dost, sözlerini “Bu panelimiz değerlerimize sahip çıkmanın bir tezahürüdür. F Klavye millî klavyemizdir. Çünkü F klavye Türkçeye ve Türkçe karaktere uygundur.” diyerek sonlandırdı.

Açılış konuşmasının ardından F klavyenin mucidi merhum Dr. İhsan Sıtkı Yener’in özgeçmişi okunarak bir sunumu yapıldı ve Adalet MYO Öğretim Görevlisi Hatice Mesci’nin moderatörlüğündeki panele geçildi.

Ümit Serbest“On Parmakla Bakmadan Yazma Metodu ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yapan İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Üyesi, F Klavye Öğretmeni ve millî yarışçı Ümit Serbest, on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi.

Emrah Kuyumcu“Günlük Hayatta F Klavye” konulu sunumu ile F klavyenin günlük ve mesleki hayatta kullanımı hakkında bilgi veren Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi, İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu da Intersteno faaliyetleri, ülkemizde ilköğretimden başlatılması gereken klavye eğitimi ile yeni teknolojilerden bahsederek her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da tabletlerdeki on parmak klavye kullanım zorluğu ve bunun yarattığı bir sonuç olarak bilgisayar formlarının geçirdiği değişimi vurguladı.

Sevilay GündoğduSon olarak “Klavye Yarışları ve F Klavyenin Başarıları” başlıklı sunumunu yapan Intersteno Jüri Üyesi ve İntersteno-Türk Yönetim Kurulu Üyesi Sevilay Gündoğdu, F klavyenin icadından bugüne kadar ülkemizin F klavye sayesinde kazandığı uluslararası başarıları ve dünya şampiyonlukları hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Türkiye’deki Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri arasında düzenlenen geleneksel klavye yarışması ile hem ülkemizde hem de dünya çapında düzenlenen Intersteno Türkiye ve Dünya Şampiyonalarının özellikleri, kuralları ve uygulamaları hakkında katılımcılara önemli bilgiler sundu. Stenografi, daktilografi ve bilgisayar şampiyonaları alanında, Türk gençlerinin 36’sı rekorlu olmak üzere, 89 dünya şampiyonluğu elde ettiğini söyleyen Gündoğdu, F klavyenin ülkemizin yurtdışındaki temsilinde üstlendiği rolü gözler önüne serdi. Gündoğdu, “F klavye, dilimize uygun olarak EF klavye değil F Klavye şeklinde doğru telaffuz edilmeli. Dilimize ve millî klavyemize sahip çıkmalıyız.” dedi.

Panelin bitiminde Klavye Öğretmeni Ümit Serbest, klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla yazma gösterisi sundu. Bir dakikalık süre içerisinde imlâlı bir metin üzerinde hıza önem vermeden en doğru teknikleri uygulayarak toplamda 380 vuruş yaptı.

Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu ise hıza yönelik seri yazım tekniğine bir örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sunarak bir dakikalık süre içerisinde imlâlı bir metin ile toplamda 691 vuruş yaptı.

Panelin ikinci gününde merhum Dr. İhsan Sıtkı Yener’in yetiştirdiği ve onun vermiş olduğu bayrağı taşıyan kişilerden Kuyumcu, Serbest ve Gündoğdu; yine Yener’in Dünya ve Türkiye şampiyonalarına hazırlanan öğrencilerine uyguladığı yöntemlerle MYO’da okuyan 290 öğrenciye uygulamalı eğitim verdi. Böylece Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri, millî yarışçı ve dünya şampiyonundan birer saat de olsa ders alma imkânı elde etti.

Uygulamalı eğitim kapsamında birinci sınıf öğrencileri, temel tekniklerle müfredat dahilinde harflerin öğretilmesi çalışmasına katıldı. İkinci sınıf öğrencileri; temel tekniklerin düzeltilmesi, hataların giderilmesi ve hız artırmaya yönelik olarak yüksek sürat cümlesi, kelime üçgeni, cümle üçgeni ve sözcük ekleri çalışmaları yaptı.

F Klavye Eğitimi ve Klavye Yarışları Panelimizden tüm fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar