11 Ekim 2008 Cumartesi günü Şampiyon Kursları Şişli Şubesinde toplanan İntersteno-Türk Teknik Komitesi, yarış yönetmeliklerindeki yeni değişiklikleri tartıştı…

Geçtiğimiz Eylül ayında Polonya’nın Tichy kentinde yapılan Intersteno Konsey ve Merkez Komitesi Toplantısında en son alınan kararlar doğrultusunda; Türk Grubunun öncülüğünde savunulan tezin teknik yönden kanıtlanabilmesi için İntersteno-Türk Teknik Komitesi özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Uzun süredir devam eden tartışmalar içerisinde; ilk olarak Türk Grubunun öne sürdüğü tezin, birçok ülke tarafından da benimsenmesi sonucu oy çokluğuyla kabul edilmesi, ancak teknik yönden yapılabilirliğinin kanıtlanamaması sonucu uygulanamayan “Sürat Yarışlarında Kısaltma Teknolojisi Kullanılamayan Yeni Yarış Kategorisi”, son yapılan Merkez Komitesinde güvenlik sorunlarını gündeme getirdi. Bu konuda gerekli teknik güvenlik önlemlerinin sağlanması için İntersteno-Türk Grubu hızlı bir şekilde çalışmalara başladı ve bu konuları tartışmak üzere 11 Ekim 2008 Cumartesi günü İstanbul’da Şampiyon Kursları Şişli Şubesinde toplandı.

Türk Tezi Nedir?

50 yılı aşkın süredir yapılmakta olan “30 Dakikalık Sürat Yarışları”nda son 10 yıldır birçok ülke tarafından kullanılmakta olan, ancak yalnızca dil yapısı uygun ülkelere avantaj sağlayabilen “Kısaltma Teknolojileri”, yarış ortamında büyük bir adaletsizlik sağlamaktadır. Her zaman “bilimsel ve teknolojik gelişmeleri desteklemeyi” temel hedef alan Intersteno içerisinde bu yeni teknolojinin adaletsiz olarak kullanılması, uzunca bir süre büyük tartışmalara yol açmıştır.

Kısaltma Teknolojileri: Örnek olarak, günümüzde artık her bilgisayar kullanıcısının aşina olduğu Microsoft Word programı içerisinde entegre olarak çalışan, “Otomatik Düzeltme” uygulamaları, yazı yazma sırasında kullanıcıya sık kullandığı ve zor yazdığı kelime ve kelime gruplarını birkaç tuş kombinasyonuyla yazabilme imkanı sağlamaktadır. Bu teknoloji günümüzde tüm dünyada kullanılmakta ve bu işi yapan her meslek grubu kendi meslekleriyle ilgili kombinasyonları rahatça kullanabilmektedir.

İş hayatında çok büyük avantajlar sağlayan bu teknolojiyi kullanmayı, Intersteno ve İntersteno-Türk olarak da teşvik etmekte ve iş hayatında kullanılabilmesini sağlamaya çalışmaktayız. Ancak; yarışlarda kullanılması halinde, ülkeler arasındaki dil farklılıklarından dolayı her ülke eşit oranda kullanamamakta ve dil yapısı uygun olan ülkeler bu teknoloji sayesinde öne geçebilmektedir. Burada oluşan adaletsizliği önlemeye çalışan İntersteno-Türk Grubu öncülüğündeki ülkeler, şu an internet yarışlarında kullanılmakta ve mevcut en güvenli yazılım olan Java tabanlı “TypingSoftware” (İtalyan kaynaklı) yazılımının, her 2 yılda bir farklı ülkelerde yapılan “Dünya Bilgisayar Şampiyonaları”ndaki ’30 Dakikalık Sürat Yarışında da kullanılabilmesini talep etmiş ve bu konudaki güvenlik sorunlarını gidermek üzere ortak çalışma başlatmıştır. 11 Ekim’de yapılan Türk Grubu Teknik Komite toplantısında bu konular ele alınmış ve güvenlik açıkları saptanarak, bu açıkların giderilmesi için alınabilecek gerekli önlemler tartışılmıştır.

Toplantı içerisinde ayrıca Doğum Gününü kutladığımız; Intersteno Merkez Komitesi Üyemiz Sayın Seçkin KÖSE’ye tekrar nice seneler diliyor, sağlık, başarı ve mutluluk dolu uzun bir ömür temenni ediyoruz.

Toplantımıza katılan ve bizi destekleyen tüm üyelerimize ve ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Katılımcılar: İhsan YENER, Seçkin KÖSE, Osman TÜLÜ, Saynur KILIÇASLAN, Yılmaz TOKGÖZ, Recep ERTAŞ, Mesut KARAGÖZ, Ali YILMAZ, Aydın AKYOL, Nurben DÖNMEZ, Sevilay GÜNDOĞDU, Emrah KUYUMCU.

İntersteno-Türk Grubu

Tavsiye Edilen Yazılar