İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Adalet Bölümünün daveti üzerine, 19 Nisan 2018 günü İntersteno-Türk Başkanlığı olarak düzenlediğimiz “F Klavyenin Sırrı” konulu panelimizi, okulun MYO Konferans Salonunda gerçekleştirdik. Adalet meslek yüksekokulu öğrencilerinin mevcut F Klavye derslerinde on parmak tekniklerinin geliştirilmesi ve motivasyonu amacıyla düzenlediğimiz etkinlikte, F Klavye farkındalığının artırılması, on parmak kullanımının önemi ve düzenlenen yarışlar hakkında bilgiler verdik.

F Klavyenin Sırrı ve Klavye Yarışları Seminerimiz

İntersteno-Türk Grubu Başkanlığı F Klavye Öğretmeni ve eski Millî Yarışçı Ümit Serbest, On Parmakla F klavye Kullanımı ve Öğrenme Sürecini Kolaylaştıracak Yöntemler” konulu sunumunu yaparak; on parmakla bakmadan yazmada, oturuştan el duruşuna, gözlerden parmakların yerleşimine kadar temel tekniklerin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve hız artırımı ile hataların azaltılması hususunda yapılabilecek çalışmalara değindi. Aynı zamanda F klavyenin üstünlüğünden, diğer dünya ülkelerinin kullandıkları klavyeler ile karşılaştırmalar yaparak, F klavyenin bilimselliğine yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

Ardından “Günümüzde F Klavye ve Dünya Şampiyonaları” konulu sunumunu yapan Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Klavye Şampiyonu Emrah Kuyumcu da; özellikle 2018 yılında kamuda başlayan F Klavye zorunluluğu ve Adalet Bakanlığı politikalarına değinerek, günümüzde 10 Parmak yöntemine ve klavyeye duyulan ihtiyacı hem ülkemizden hem de dünyamızdan örnekler vererek vurguladı. Intersteno Federasyonu ve düzenlediği klavye yarışları hakkında detaylı bilgiler vererek, ayrıca bugün gelinen noktada hem eğitim hem de çalışma hayatında 10 Parmakla F Klavye yönteminin kazandıracağı büyük verim avantajı ile konunun önemini dile getirdi.

Dev Ekranda On Parmakla F Klavye Uygulaması

Seminerin sonunda konferans salonundaki ekranda F Klavye Öğretmeni Ümit Serbest;  klavyede hatasızlık hedefli, silme tuşu kullanmadan ve temel teknikleri uygulamaya yönelik bir on parmakla bakmadan yazma gösterisi sundu. Akabinde Dünya Şampiyonu Emrah Kuyumcu, hıza yönelik seri yazım tekniğine birkaç örnek göstererek hatasızlık hedefinin yakalanmasının ardından ulaşılabilecek potansiyel hedefleri ortaya koyan bir gösteri sundu.

Bu etkili seminere bizleri davet ederek gerçekleştirdiğimiz iş birliği ve F Klavyeye olan duyarlılıklarından dolayı Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.

Seminerimizden tüm fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar