Muzaffer Okutan

F Klavyemizin oluşturulma çalışmalarında merhum İhsan Yener Hocamıza önemli destekler veren değerli duayen hocamız Muzaffer Okutkan, 24 Kasım 2018 Öğretmenler Gününde 85 yaşında vefat etmiştir. Büyük acımızı tüm camiamızla ve sevenleriyle paylaşıyor, kendisine Allah’tan rahmet, değerli ailesi ve sevdiklerine sabırlar diliyoruz.

Daktilografi KitabıMuzaffer Okutkan Hocamız, ayrıca Millî Eğitim Bakanlığının yıllar önce temel ders kitabı niteliğinde hazırladığı ve hem liselerde hem üniversitelerde F Klavye derslerinde okutulan tek resmî kitap olan Daktilografi kitabımızın da yazarıdır.

Rahmetli İhsan Yener Hocamızla birlikte yürüttüğü stenografi çalışmalarıyla Türkçe Stenografi alanında da bir kitap yayımlamıştır.

Kendisinin çok yakın meslektaşı ve öğrencisi olan ve grubumuzun yine duayenlerinden Ünal Uzdil Hocamızın, kendisiyle ilgili değerli görüşlerini paylaştığı notunu aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

[hr style=”single”]

Bir Yıldız Daha Kaydı

Muzaffer Okutan

Hocaların hocası, mesleğin duayenlerinden sayın Muzaffer OKUTKAN’ı kaybettik.
85 Yaşında vefat eden, merhum OKUTKAN, çok üretken bir hoca idi.
F klavye öncesi, Türk Milli Klavye Takımı Dünya Klavye yarışmalarında yer alamıyordu.
Mesleğın piri merhum İhsan YENER üstadımızın başkanlığında millî klavyemiz olan F klavyeyi oluşturma çalışmalarına katılan OKUTKAN, burada önemli görevler almıştır.
F klavye ile eğitilen Türk Milli Takımı  o günden bu yana sürekli olarak şampiyon olmuş, rekortmenler çıkarmıştır. Sonraki yıllarda ise sürekli olarak takım halinde birincilikler almaktadır.

Sayın OKUTKAN, F klavye çalışmaları bittikten sonra, askerlik hizmeti yapar. Terhisini takiben Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna Öğretim Görevlisi olarak atanır.
Ticaret Yüksek Öğretmen Okulunda Büro Yönetimini kurar ve binlerce daktilografi klavye öğretmeni,  stenografi öğretmeni yetiştirmiştir.
Dilimizde geçen kelimelerin frekanslarının (geçiş sıklığını) araştırtmış, dilimize uygun stenografi “im yazım” sistemini oluşturmuş ve “im yazım” kitabını hazırlamıştır.
Okullarda, kurslarda uzun yıllar F klavyeyi öğreten daktilografi kitabının yazarıdır.
Değerli hocam, yakın dostum ve çalışma arkadaşım sayın Muzaffer Okutkan’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim.
Nüktedan hoşgörülü, çalışkan hocamıza Allah’tan rahmet, sevgili eşi Mine Hanıma ve yakınlarına  sabırlar diliyoruz. Işıklar içinde yatsın.

Ünal UZDİL