Intersteno Türk Grubumuzun Türkiye’de tek ve resmî yetkili olarak faaliyetlerini yürütmekte olan F Klavye ve Bilgi İşlem Derneğimizin 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Nisan 2019 Salı günü İstanbul’daki merkezinde yapılmıştır.

Olağan Genel Kurulu Toplantımızın Gündemi aşağıdaki şekilde tamamlanmıştır:

  • Yoklama açılış ve saygı duruşu,
  • Kongre Divanının seçimi,
  • Yönetim Kurulu Raporlarının okunması,
  • Denetim Kurulu Raporlarının okunması,
  • Yönetim ve Denetim Kurulları Raporlarının Müzakereleri,
  • Yönetim ve Denetim Kurullarının ibraları,
  • Bütçenin oylanması,
  • Yeni Yönetim ve Denetim Kurullarının seçimi,
  • Dilek ve Temenniler

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun (tamamı aşağıdadır) ve Denetim Kurulu Raporunun okunması ve ibrasının ardından; genel kurulda yapılan yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu seçimleri ile 2019-2021 dönemi Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri belirlenmiştir.

Yönetim Kurulunun kendi içinde yapmış olduğu seçim sonucu dernek başkanlığına Emrah KUYUMCU, başkan yardımcılığına Ümit SERBEST ve sayman olarak da Sevilay GÜNDOĞDU DURMUŞ seçilmiştir.

Derneğimize, İntersteno-Türk Grubumuza ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diler, bilgilerinize arz ederiz.

2019-2021 Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri:

GöreviKişi
Yönetim Kurulu BaşkanıEmrah KUYUMCU
Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıÜmit SERBEST
Yönetim Kurulu Üyesi ve SaymanSevilay GÜNDOĞDU
Yönetim Kurulu ÜyesiRecep ÇÖMLEKCİ
Yönetim Kurulu ÜyesiÜmame KUYUMCU

Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri :

Asil Üyeler Yedek Üyeler
Gülendam SADİ ZEVZİR Mustafa KARTOPU
Didem TULUM Hülya ŞENGÜL
Mediha ERDOĞAN Uysal DUMLUPINAR

F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği
2017-2019 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

Sizlere faaliyetimizle ilgili açıklamalara başlamadan evvel, F Klavyenin mucidi, bizleri yetiştiren, ülkemizde binlerce öğrencinin yetişmesine vesile olan, derneğimizin kurucusu ve Intersteno Onursal Başkanı değerli İhsan Yener Hocamızı en derin saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Türkiye’de bilgisayarı on parmakla bilimsel kullanan ve her türlü teknik gelişmelere açık bireyler yetiştirerek, iş hayatındaki verimi artırmak ve çalışkan, üstün yetenekli, sağlam karakterli gençleri destekleyerek Avrupa Birliği ve dünyanın ileri ülkeleri arasındaki bilimsel çalışmalarda ve iletişimde iş birliği sağlamak amacıyla aşağıdaki faaliyetlerde bulunulmuştur.

TÜRKİYE VE DÜNYA BİLGİSAYAR İNTERNET KLAVYE ŞAMPİYONALARI ORGANİZE ETMEK:

1) 65 yıldır çabalarını sürdüren öğretmenlerin ve yetiştirdikleri yarışçıların başarıları sayesinde bugünlere gelen derneğimiz; bir yandan Türkiye ve Dünya İnternet Klavye Şampiyonalarını organize ederken; öte yandan asıl hedefi olan, yurt dışındaki şampiyonalara yarışçı, hakem ve jüri üyelerini gönderme konusundaki ekonomik imkânsızlıklarla sponsorluklar sağlama güçlükleri, Yönetim Kurulunun her zaman olduğu gibi en büyük sorunu olmaya devam etmiştir.


BUGÜNE KADAR ELDE ETTİĞİMİZ DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARI VE BAŞARILAR:

2) Intersteno Yönetim Kurulunun 2015 Budapeşte Kongresi öncesi verdiği karar gereği tek yıllarda her ülkenin eğitim kurumlarında yapılan İnternet Dünya Şampiyonalarının diploma ve ödülleri, davet sahibi ülkede yapılan Dünya Bilgisayar ve Steno Şampiyonalarının açılış törenlerinde yapıldığından; 2017 İnternet Dünya Şampiyonasının 24 madalyasından 13 tanesini kazanan Türk Ekibimiz, Berlin’de hem 20 yaş üstü hem de 17-20 yaş kategorilerinde ilk 3 dereceyi birden almış, tarihinde ilk kez sesi yazıya çevirme yarışında dünya şampiyonluğu ve madalyalar almış, 11 madalya da Berlin’de kazanarak toplam 24 madalya ile tarihteki en büyük başarımıza imza atmış oldu.

INTERSTENO’da 2013 yılından beri Yönetim Kurulu Gençlik Danışmanı olarak görev yapan dernek başkanımız Emrah KUYUMCU, yine Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak Berlin’deki Kongre sonunda yapılan Genel Kurul’da INTERSTENO Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

2017 yılı Türkiye İnternet Klavye Şampiyonasında toplam 862 katılım ve 2018 yılı Türkiye İnternet Klavye Şampiyonasında, Türkiye genelinde toplam 61 şehir, 253 okuldan 1150 kişinin katılımıyla tarihî bir rekor katılım sağlanmıştır. Dünya genelinde toplam 1247 yarışçının katıldığı 2018 Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında da ülkemiz yarışçıları 1 şampiyonluk, 5 ikincilik ve 6 üçüncülük alarak takım sıralamasında da Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştır. Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında genelde gerek ferdi ve gerekse takım halinde Dünya Şampiyonluklarını devamlı Takımımız kazanmaktadır.

Türk Milli Takımımız çoğu dünya rekoru olmak üzere bugüne kadar 90 Dünya Şampiyonluğu elde etmiştir. Öğrencilerimizi/Yarışçılarımızı, onları yetiştiren öğretmenlerimizi ve emeği geçen herkesi kutlarız.

EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ZİRVESİNE İŞTİRAK:

3) Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 2017 ve 2018 yıllarında Ankara’da gerçekleştirdiği, EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ZİRVESİ’ne, yabancıların konuşmasının anında Türkçe olarak perdeye aktarılması konusunda Dünya Şampiyonlarımızı ve zirve kapsamında stant ile F Klavye ve faaliyetlerimizin tanıtımı için tüm grubumuzu davet etti. Dünya Şampiyonlarımızdan başta Celal AŞKIN olmak üzere, Hakan KURT, Emrah KUYUMCU, Dünya Şampiyonu ve derece alan öğrencilerimiz, diğer yarışçılar ve Öğretmenlerimiz ile birlikte katıldık. Konuşmalar sırasında perdeye başarılı bir şekilde aktarım gerçekleşti ve hem F Klavye hem de grubumuzun faaliyetleri, özellikle küçük yarışçılarımızın gördüğü büyük ilgiyle birlikte çok başarılı bir tanıtım imkânı oluştu.

2018 INTERSTENO KONSEY TOPLANTILARININ İSTANBUL’DA YAPILMASI:

4) 2016 yılında rahmetli İhsan Yener Hocamızın teşviki ile Emrah Kuyumcu ve Sevilay Gündoğdu’nun oluşturduğu fikir kapsamında; Intersteno Türkiye Temsilcimiz Seçkin Köse’nin öncülüğü ve daha önce 1993 Intersteno Kongresi ile 2006 Konsey Toplantılarının Türkiye’de organizasyonunu yapmış olan Mustafa Kartopu’nun iş birliğinde, Intersteno Konsey Toplantılarının 2018 yılında ilk kez İstanbul’da yapılması için çalışmalar başlatıldı.

2017 Berlin’deki Intersteno Konsey Toplantılarında kesinleşen karar sonrası, derneğimiz yönetim kurulunun oluşturduğu organizasyon komitesi, MCO Kongre firması iş birliği ile yaptığı yoğun hazırlık ve çalışmalar sonucunda, Konsey Toplantılarını 10-13 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da Holiday Inn Şişli Otelde büyük başarıyla düzenledi. Konsey Toplantılarına Intersteno üyesi 16 ülkeden toplam 44 kişi katılmış olup; Intersteno yönetim kurulu, jüri, konsey, bilimsel komite ve IPRS toplantıları ile birlikte F Klavye hakkında sunumlar, açılış ve gala yemekleri, İstanbul şehir turu, Dolmabahçe Sarayı gezisi ve tam günlük Boğaz Turu gibi turistik etkinlikler düzenlendi.

Tüm Intersteno camiası tarafından büyük beğeni ve takdirle karşılanan konsey toplantılarının, organizasyon komitesinde büyük emekler veren Seçkin Köse, Emrah Kuyumcu, Sevilay Gündoğdu, Saynur Kılıçaslan, Recep Çömlekci, Ümit Serbest ve MCO yetkilileri Mustafa Kartopu ile Osman Güderen’e teşekkür ederiz.

ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU SEMPOZYUMLARI VE F KLAVYE YARIŞLARINA İŞTİRAK:

5) İlk olarak 2016 yılında rahmetli İhsan Yener Hocamızı davet etmeleri ile başlayan ve Sevilay Gündoğdu’nun öneri ve çabalarıyla; adalet meslek yüksekokulları bünyesinde yapılmakta olan klavye yarışlarını organize etmek ve sunumlar yapmak üzere 2016 yılında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile başlatılmış olan adalet meslek yüksekokulu sempozyumları kapsamında; 2017 yılında Antalya’da Akdeniz Üniversitesinde, 2018 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesinde F Klavyenin önemi ile on parmakla bilimsel kullanımı, doğru eğitim yöntemleri, Intersteno yarışları ve yeni teknolojiler hakkında akademik bildiriler ve sunumlar yaptık.

İntersteno-Türk Grubumuz adına sunumları yapan Emrah Kuyumcu, Sevilay Gündoğdu ve Ümit Serbest ile ayrıca adalet meslek yüksekokulu öğrencileri arasında yapılan F Klavye Yarışında Jüri Üyeleri olarak görev aldık. Türkiye temsilcimiz Seçkin Köse ve Meral Yener Hocamızın da yerinden destek sağladığı yarışın en adil ve başarılı şekilde değerlendirilmesini sağladık.

2019 yılında da Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin uluslararası bir kongre haline getirmesi sonucu; doğrudan Intersteno Yönetim Kurulu ile iş birliği sağlayarak İtalya ve Polonya’dan iki yönetim kurulu üyesinin, 2-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek bu kongrede akademik bildiri ve sunumlar yapmasını sağladık.

ON PARMAKLA BAKMADAN BİLGİSAYAR KLAVYE EĞİTİMİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI:

6) Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Bakanlığın faaliyetlerimizle ilgili diğer Genel Müdürlüklerini birkaç kez ziyaret ettik. F klavyenin yaygınlaşması önerilerimizi kendilerine sunduk. Önerilerimizi, Millî Eğitim Bakanına takdim ettik.

Ülkemizde bilgisayarın bilimsel olarak F Klavyede on parmakla bakmadan kullanılması için oluşturduğumuz projemiz ve 16 maddeden oluşan önerilerimizin tamamının yerine getirilmesi için talebimizi, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanlığına ileteceğiz. Bu önerilerin en başında, 2019 – 2020 döneminde el yazısının yerine klavye eğitiminin konmasıdır. Basında izlediğimiz kadarıyla el yazısı ilkokul 1. sınıflarda kaldırılmıştır. Yeni dönemde, özellikle 1. sınıfların ikinci yarısından itibaren klavye eğitimi konmalıdır. Bu konuda da yeni önerilerimizi bıkmadan, usanmadan sayın Millî Eğitim Bakanına ve ilgili Genel Müdürlüklere yapacağız.

SEMİNER VE ETKİNLİKLER

7) İntersteno-Türk Grubumuzun, F Klavyenin on parmakla bilimsel kullanımının yaygınlaştırılması misyonu kapsamında; 2017 ve 2018 yılları içerisinde hem İstanbul hem de farklı şehirlerde birçok eğitim kurumu, lise ve üniversitelerde seminerler düzenledik, sempozyum ve konferanslara katıldık. Özellikle adalet meslek liseleri ve meslek yüksekokulları öğrencilerinin F Klavye hakkında daha fazla bilinçlenmesini sağlayarak mesleki eğitimlerine katkıda bulunduk.

8) Intersteno Çekya Temsilciliğinin her yıl kasım ayında Olomouc kentinde düzenlediği uluslararası klavye yarışına, 2017 yılında Türk Grubumuzu da davet etmesi sonucu; başta Intersteno Başkanlığı adına Emrah Kuyumcu, grubumuzdan Saynur Kılıçaslan, Nurben Dönmez hocalarımız olmak üzere şampiyon yarışçılarımızdan İlyas Pamukçu ve Mete Özen ile katıldık. F Klavyemizin ve üstün yetenekli gençlerimizin başarılarının bir kanıtı olarak da İlyas Pamukçu, Çeklerin kendi özel yarışında şampiyonluğu elde etti.

9) En son 2014 yılında yaptığımız ödül törenlerimizi bu yıl tekrar canlandırarak, 2 – 19 Ocak 2019 tarihlerinde düzenlenen 2019 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonasının Ödül Törenini ve bu kapsamda bir F Klavye Sempozyumu da düzenleyerek, 200 kişinin üzerinde yoğun bir katılımla 26 Şubat günü Fatih Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde gerçekleştirdik. Törene katılım sağlayan başta TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Fatih Belediye Başkanı Hasan Süver’in yanında İstanbul genelindeki tüm orta ve yükseköğretim kurumlarımızdan yarışa katılan öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte derece alan yarışçılarımız katıldı.

TEMMUZ 2019’DA İTALYA’DA YAPILACAK DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASINA İŞTİRAK:

10) 6 Mayıs 2019 günü bitecek olan 2019 Dünya İnternet Klavye Şampiyonasından sonra temmuz ayında İtalya’nın Cagliari şehrinde yapılacak olan Dünya Bilgisayar ve Stenografi şampiyonasında yarışçılarımızın Pekin, Paris, Gent, Budapeşte ve Berlin’den de büyük başarılarla yarışabilmeleri için her bireyin bunu bir millî görev bilerek çalışması dileğimizdir.


SPONSOR BULMA FAALİYETLERİMİZ:

11) Derneğimiz yöneticileri sponsorluk arayışlarına bıkmadan, usanmadan devam etmektedir.

2017 yılında Berlin Kongresi öncesi Intersteno Türkiye Temsilcimiz Seçkin Köse’nin yoğun çabaları sonucu oluşan maddi sponsorluk sayesinde, Berlin’deki dünya şampiyonasına 3 jüri üyesi ve 12 yarışçının katılımı sağlanmıştır.

Bu yıl da başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm kamu ve özel kurumlara başvurularımız devam etmektedir.

Saygılarımızla arz ederiz.

Tavsiye Edilen Yazılar