1. Uluslararası Adalet Kongresi ve 12. Ulusal Klavye Yarışması

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulunun ev sahipliğinde bu yıl ilk kez uluslararası olarak düzenlenen 1. Uluslararası Adalet Kongresi ve kongre dahilinde 12. Ulusal Klavye Yarışması, 2-4 Mayıs 2019 tarihlerinde Rize’de düzenlendi.

Uluslararası kongre kapsamında partnerlerden birisi olarak iş birliği yapan INTERSTENO Yönetim Kurulundan ayrıca ilk kez iki yabancı temsilcimiz, akademik bildiri ve sunumlarını yapmak üzere kongreye katılım sağladı.

Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilim Kurulu Başkanı Carlo EUGENI İtalya’dan katılım sağlayarak “Zabıt Kâtipliğinde Teknoloji Kullanımı – İnsan Makine Etkileşimi için En İyi Uluslararası Uygulamalar” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi Krystian WAWRZYNEK de Hırvatistan’dan katılım sağlayarak “Farklı Ülkelerde 10 Parmak Klavye Eğitimi ve Zabıt Kâtipliği ile İlişkisi” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi Emrah KUYUMCU da aynı oturumda Türkiye’yi de temsilen “Türkiye’de ve Dünyada Klavye Yarışlarının Gelişimi ve Standartları” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

12. Ulusal Klavye Yarışması

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 12. Ulusal Klavye Yarışmasını Jüri Heyeti olarak düzenleyen Intersteno Türk Grubu üyelerimiz, tüm adalet meslek yüksekokulları arasındaki Türkiye’nin en büyük klavye yarışını, Intersteno prensiplerine göre yöneterek en iyi sonuçların en adil ortamda alınması için görev aldı. Jüri Heyetimizin Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi Emrah KUYUMCU, Intersteno Jüri Üyesi Sevilay GÜNDOĞDU DURMUŞ ve İntersteno-Türk F Klavye Öğretmeni Ümit SERBEST tarafından oluştuğu klavye yarışına 24 üniversiteden toplam 46 öğrenci, “Bireysel” ve “Grup (Üniversiteler)” kategorilerinde ayrı ayrı yarıştılar.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan kongrede yurt içinden 87, yurt dışından 9 (İtalya, Hırvatistan, Polonya, İran, Gürcistan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden) olmak üzere toplam 96 bildiri sunuldu.

Bilim insanları ile adalet teşkilatı üyelerinin iştiraki ile 2 Mayıs 2019 Perşembe günü açılışı yapılan I. Uluslararası Adalet Kongresi’nde; Kongre Koordinatörü Hasan ÖRÜCÜ‘nün sunuşları ile Intersteno Yönetim Kurulu Üyemiz Emrah KUYUMCU‘nun açılış konuşması ve akabinde üniversite yöneticileri ile yerel ve ulusal devlet temsilcilerimizin protokol konuşmaları yapıldı.

3 Mayıs 2019 Cuma günü gerçekleştirilen klavye yarışının neticesinde
Grup Yarışında;

  • Yalova Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu grup bazında birinci,
  • Hacı Bayram Veli Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu ikinci,
  • Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu üçüncü oldu.

Bireysel kategoride;

  • Hacı Bayram Veli Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri Çağdaş AD birinci, Mustafa Yiğit SEÇKİN ikinci,
  • Yalova Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencisi Özkan BALİ ise üçüncü oldu.

Aynı gün akşamında yapılan kapanış töreninde; bireysel bazda ilk üçe giren öğrencilere Rize Barosu tarafından birer dizüstü bilgisayar, grup bazında ise okullara kupa takdim edildi. Yarışmaya katılan okulların öğretim elemanları ile öğrencilerinin katıldığı bir istişare toplantısı ile de bilimsel etkinlik sona erdi.

Yoğun geçen kongrenin ardından 4 Mayıs günü sosyal faaliyet olarak Rize Kalesi, Ziraat Botanik Bahçesi, Cumhuriyet Çay Fabrikası, öğle yemeği ikramı ve Kıble Dağı seyahatinin ardından, ertesi günü 5 Mayıs’ta Batum’a gidilerek günün yorgunluğu atıldı. Batum’da Batum Başkonsolosumuz Makbule KOÇAK’ın ağırladığı heyet, tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek yine aynı gün Rize’ye geri döndü.

12. Ulusal Klavye Yarışının Tüm Sonuçlarını aşağıdaki belgelerde inceleyebilir, Kongre ve Yarışlar dahilindeki tüm fotoğrafları sayfanın en altında görebilirsiniz.

BİREYSEL YARIŞ SONUÇLARI

GRUP (ÜNİVERSİTELER) YARIŞI SONUÇLARI


KONGRE VE YARIŞ FOTOĞRAFLARI

Tavsiye Edilen Yazılar