2020 Dünya İnternet Klavye Şampiyonası

2020 Dünya İnternet Klâvye Şampiyonasına Davet

Türkiyedeki Bilgisayar Eğitimi Veren Her Düzeydeki Tüm Eğitim Kurumlarının
Sayın Müdürlüklerine ve Bilgisayar Öğretmenlerine

Birleşmiş Milletlere bağlı “Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu – INTERSTENO” tarafından her yıl organize edilmekte olan Dünya Bilgisayar ve İnternet Klâvye Şampiyonalarında her yaştaki öğrencilerimiz ve mezunlarımız 2019 sonuna kadar 37 rekorlu; 97 kez Dünya Şampiyonu olmuşlardı. https://www.interstenoturk.org/seref-listemiz/

Özellikle öğrencileri bilimsel yöntemlerle çalışmaya başlatarak teşvik amacıyla her yıl okullarda düzenlenmekte  olan ve bu yıl da 18’incisi düzenlenecek olan Dünya  İnternet Klâvye Şampiyonalarının Türk yarışçılar  için Kayıtları  16 Mart – 11 Mayıs 2020 tarihlerinde; Finalleri ise 14 Nisan – 1 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sevgili Meslektaşlarımız,

Okulunuz, öğrenci ve mezunlarınızla geçmişteki bu yarışlara hiç katılmadınızsa belirtmek veya katıldınızsa yinelemek isteriz ki, geleceğin aydın insanları (yani öğrencilerimiz) artık bilgisayarsız yaşayamayacaklar. Bilgisayarı kullanamayan, internetten yararlanamayan geleceğin insanı, bugünün okuma+yazma bilmeyen cahilinden farksız olacak.

Öğrencilerimiz, okumayı her yerden öğrenmiş olabilirler ama YAZI DİLİNİ ve BİLİMSEL YAZMA SANATINI (Onparmakla + Bakmadan Yazma Yöntemini) Bizler Öğretemezsek nereden öğrenecek? Ayrıca, Öğrencileri, öğrenebilecekleri en verimli yöntemlerle çalışmaya teşvik ederek heveslendirip çalışkanlaştırabilmek, öğretmenlik mesleğini kutsallaştıran etkenler değil midir?

Okulunuzda internetten yararlanma olanaklarınız şimdiden var olduğuna göre, bu yılın Dünya Şampiyonalarına katılma fırsatını kaçırmayıp, lûtfen ilgilenmeniz dileği ile, önce Ölçme – Değerlendirme Yönergesi ile Usul ve  Kurallar eklerini inceledikten sonra Öğretmen Kayıt Yönergesi’ni dikkatle okuyup, öğrencilerinizin Klavye Hız Testi sayfasına girip, oradaki testlerle ölçme ve değerlendirmeler yapıp, yaş kategorileri ayrımıyla, 20 yaşına kadar olanlar dakikada en az 150 – 180 – 200 vuruşu en çok %1 hata ile; 21 yaş ve üzeridekilerin en az 240 vuruşu en çok  % 0,5 (yarım) hata ile yazabilenlerini belirleyip, şampiyonalara teşvik edip çalıştırarak, bu yıl olmazsa gelecek yıllarda belki Sizin de bir öğrencinizin İnternette önce Türkiye sonra da Dünya Şampiyonu olmasını sağlayabilirsiniz. Ülkemizde, okullarda ve her alanda bilgisayarın F klavyede kullanılmasının, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31 Mart 2003 tarihinde yayınladığı 2003/20 sayılı ve Başbakanlığın 10 Aralık 2013 tarihinde yayınladığı 2013/13 sayılı Genelgeleriyle zorunlu hale getirildiğini de belirtmek istiyoruz.

Öğrencilerin başarısı Öğretmenlerinin eserleri ve başarılarının kanıtıdır inancıyla, ilgi ve teşviklerinizi bekler büyük başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

Seçkin KÖSE
Türkiye Temsilcisi ve
Intersteno Türk Grubu Başkanı
Nurben DÖNMEZ
İnternet Yarışları Koordinatörü