Türk Milli Klavye Takımı İtalya’ya Dünya Şampiyonluğu için Gidiyor

Sözlerimize, 2016 yılında hayata veda eden F Klavye Mucidi değerli İhsan Hocamızı yad ederek başlıyoruz. Allah rahmet eylesin. F Klavye onun eseridir. 1955 Yılından vefat edene kadar bunun mücadelesini vermiştir. Toplantımız için salonlarını tahsis eden ve her zaman Grubumuzu destekleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı sayın Ekrem ERDEM beye, Başkan Vekili sayın Üzeyir İLBAK beye çok çok teşekkür ederiz.

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve Dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan bu yılın Dünya İnternet Klavye Şampiyonası Mayıs ayında sonuçlandı. Finallerde, derece alabilen 1243 yarışçı arasında Türkler 4 şampiyonluk + 4 ikincilik + 4 üçüncülük alarak takım sıralamasında bu yıl da Dünya Şampiyonluğu kazanmıştır.

https://www.interstenoturk.org/2019-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/

Türk Millî Takımımız, 2 yılda bir yapılan ve bu kez İtalya’nın Cagliari kentinde 11-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan,

DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI’na Ülkemizi temsilen katılacaktır.

Ülkemizi temsilen katılacak olan 16 yarışçımızın adı ve soyadı aşağıda belirtilmiştir.

1 – Hakan KURT,
2 – Celal AŞKIN,
3 – Emrah KUYUMCU,
4 – Erdi ÇİLLER,
5 – Arif ALTUNTAŞ,
6 – İlyas PAMUKÇU,
7 – Nisan Maya TUNÇOĞLU,
8 – Zehra TAŞKALE,
9 – Mehmet KURT,
10 – Alpin Alperen AŞKIN,
11 – Mete ÖZEN,
12 – Efe Abdullah TANER,
13 – Onur DEMİRBAŞ,
14 – Alihan EKİCİ,
15 – Alper VEYSEL,
16 – Faruk AKTAŞ.

Yarışçılarımızdan Dünya Şampiyonlukları ve önemli dereceler bekliyoruz.

Türk Milli Takımı ekibimizde, Jüri Üyesi olarak Saynur KILIÇASLAN, Nurben DÖNMEZ ve Sevilay GÜNDOĞDU, Öğretmen olarak Hüseyin EROĞLU ve Sevil KESKİN ile Nisan Maya TUNÇOĞLU’nun annesi öğretmen Selver Hanım bulunacaklardır.

Yarışçılarımızı yurt dışına götürürken ciddi mali problemle karşı karşıya kalıyoruz.

16 Yarışçımızın, 1’inin masrafları Adalet Bakanlığı’nca karşılanmaktadır. Diğer 15 yarışçımızın, 5’i kendi imkanları ile, diğer 10’u ise sponsor bulunmak suretiyle yurt dışına gitmektedirler. İntersteno Türk Grubu Başkanı ve Türkiye Temsilcisine, sponsor temininde Hüseyin Eroğlu ve Sevil Keskin hocalarımız destek vermişlerdir.

Türkiye ve Dünya internet yarışları organizasyonunda Koordinatör Nurben DÖNMEZ hocamıza, Saynur KILIÇASLAN hocamız, Meral YENER ve Emrah KUYUMCU destek vermektedirler. İtalya yarış hazırlıklarında da, Saynur Hocamız ve Nurben hocamız grubumuza önemli destek vermişlerdir. 

İştirak ile ilgili organizasyonda, Emrah KUYUMCU kardeşimizin de önemli desteklerini görüyoruz.

Emeği geçen tüm Grubumuz üyelerine teşekkür ederiz.

İNTERSTENO TÜRK GRUBU olarak, rahmetli İhsan YENER hocamızın liderliğinde başlayan, önceleri daktilonun sonraları bilgisayarın on parmakla bakmadan bilimsel olarak kullanılmasına katkımız yoğun bir şekilde sürmektedir.

Bilgisayar klavyesi, on parmakla bakmadan kullanılmasının yararları fazladır. On parmakla klavye kullanma öğrenimi küçük yaşlarda başlamalıdır. Bilgisayar her eve girmekte, çocuklarımız çok küçük yaşlarda bilgisayarla tanışmaktadır. O nedenle bilgisayar klavyesini kullanma eğitimi de küçük yaşlarda gerçekleştirilmelidir.

Dünyanın gelişmiş Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da, bilgisayar klavye eğitimi ilkokulun ilk senesinde başlamaktadır. Örneğin, el yazısını kısa bir süre önce terk eden Finlandiya, ilkokul birinci sınıfında el yazısının yerine on parmakla bilgisayar klavyesini öğrencilerine öğretmekte ve kullandırmaktadır.

Yaptığımız araştırmaya göre ülkemizde, Ticaret Liseleri, Adalet Meslek Liseleri/Yüksek Okulları, Üniversitelerin İletişim Fakülteleri dışında, maalesef hiç bir okulda on parmakla klavye eğitimi verilmemektedir.

On parmakla eğitim veren öğretmenlerimiz nezdinde yaptığımız başka bir araştırmaya göre, küçük yaşta, on parmak klavye eğitim dersi alanla, üniversitede klavye eğitim dersi alanlar arasında da, küçükler lehine çok olumlu sonuçlar çıktığını gördük. Örneğin 7-8 yaşında on parmakla klavye öğrenmeye başlayan ilkokul öğrencileri, büyüklere kıyasla daha kısa sürede öğreniyorlar ve Dünya Şampiyonu olabiliyorlar. Küçüklerimizin Dünya Şampiyonluklarını Şampiyon Türkler Listesinde görmek mümkündür.

Önerimiz, ilkokulun 1. Sınıfın ikinci yarısından itibaren on parmakla F klavye eğitimi başlatılmalı, bu eğitim mecburi ders olmalıdır. TOBB liderliğinde Platform kurulmalı, Ülke çapında eğitim verilmesi sağlanmalıdır. Kamuda işe alınan personele, işbaşı eğitimin başında on parmakla bilgisayar klavye eğitimi verilmelidir. İki yılda bir yapılan DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONALARI’na, yarışçılarımız Devlet imkanları ile gönderilmelidir.

Türk Milli Klavye Ekibimiz, 11 Temmuz 2019’da İtalya’ya hareket ederek, orada Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda Ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir.

Saygılarımızla,

ULUSLARARASI BİLGİ İŞLEM VE İLETİŞİM FEDERASYONU
TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ VE İNTERSTENO TÜRK GRUBU
BAŞKANLIĞI

Seçkin KÖSE
Türkiye Temsilcisi ve
Intersteno Türk Grubu Başkanı
Emrah KUYUMCU
Intersteno Yönetim Kurulu Üyesi ve
F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği Başkanı

scroll to top