2018 Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında 12 Madalya ile Dünya Şampiyonuyuz

DÜNYA İNTERNET BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASINDA TÜRK MİLLÎ TAKIMI, 24 MADALYANIN 12’SİNİ KAZANARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Birleşmiş Milletler’e bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan bu yılın Dünya İnternet Klavye Şampiyonası sonuçlandı. Finallerde derece alabilen 1247 yarışçı arasında Türkler, 1 şampiyonluk + 5 ikincilik + 6 üçüncülük alarak takım sıralamasında bu yıl da Dünya Şampiyonluğunu kazandı. 

Anadil ve çok dilli (17 dil) ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er yarışçıya verilecek 24 madalyanın 12’sini Türkler kazanarak takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu.

Tüm kategoriler genelinde ülke sıralamalarında, Türkiye 12 madalya, Çek Cumhuriyeti 3 madalya, Japonya 3 madalya, İtalya 2 madalya, ABD 2 madalya, İspanya 2 madalya kazandılar.

Türk Millî Takımı, ilk ona giren10’ar yarışçıdan oluşan Onur ve Teşvik Tablosunda aldığı puanlara göre 8 kategoride, takım halinde 5 Dünya Şampiyonluğu, 2 Dünya İkinciliği ve 1 Dünya Dördüncülüğü elde etmiştir. Bu derecelerle de Millî Takımımız takım halinde de dünyanın en başarılı ekibi olmuştur.

Şampiyonada Madalya Alan yarışçılarımızın isimleri aşağıda belirtilmiştir.

0-12 Yaş kategorisi anadil yarışı Şampiyonu, Ankara/Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu’ndan Oğuz Berkay Yiğiter olmuştur.

Diğer madalya kazanan yarışçılarımız Semih MESUT,  Bağdagül ÖZKAN, Mete ÖZEN, Mahmut TOSUN, Cengizhan ÖZAL, Semanur GÖNÜL, Celal AŞKIN, Mete Kağan ALTUN, Ahmet Yasin AKMEŞE’dir.

Böylece dünyadaki en bilimsel (F) klavye ile en bilimsel yöntemlerle (10 Parmakla + Bakmadan) yazan üstün yetenekli ve çalışkan gençlerimizin tarih boyunca kazandığı dünya şampiyonluğu 90 oldu.

Avrupa ve Amerika’da yıllar önce el yazısı ilkokullarda kaldırılmış bunun yerine birinci sınıftan itibaren bilgisayar klavye eğitimi konmuştur. Ülkemizde de yeni öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfın ikinci yarısından itibaren bilgisayar klavye derslerinin konmasını yeniden teklif ediyoruz. Bilgisayarı on parmakla bakmadan bilimsel olarak kullanmak zamandan çok çok önemli bir verim sağlamaktadır.

Derece ve ayrıntılara :  
www.interstenoturk.org/2018-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/yaris-sonuclari adreslerinden ulaşılabilir.

ULUSLARARASI BİLGİ İŞLEM VE İLETİŞİM FEDERASYONU
TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ VE İNTERSTENO-TÜRK GRUBU BAŞKANLIĞI

Seçkin Köse

Türkiye Temsilcisi ve
İntersteno Türk Grubu Başkanı

Meral Yener

Şampiyona Organizasyonu
Türkiye Temsilcisi

Nurben Dönmez

İnternet Yarışları
Koordinatörü

Emrah Kuyumcu

İntersteno Yönetim Kurulu Üyesi
F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği Başkanı

 

 

 

scroll to top