Dünya Klavye Şampiyonu ve Rekortmeni Celal Aşkın Gümüşhane’de

Gümüşhane Adalet Meslek Lisesi’nde okuduğu 2002 yılında F klavye kullanmayı öğrenen, daha sonra ise İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nda da çalışmalarını sürdüren Celal Aşkın, Intersteno tarafından 22-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen Dünya Bilgisayar Şampiyonasında hem kendi rekorunu, hem de dünya rekorunu kırarak şampiyon oldu.

Lise eğitimini aldığı Gümüşhane Adalet Meslek Lisesinde tanıştığı 10 parmak F klavye ile  14 Türkiye ve 4 dünya şampiyonluğu kazanan Celal Aşkın, yarışmanın 30 dakikalık hatasız sürat kategorisinde dakikada 151 net kelime yazarak dünya rekoru ile birlikte şampiyonluk kazandığını söyledi.

Aynı yarışmanın anında sesi yazıya çevirme, stenografi kategorisinde de 8 dakika ses çevirisi, 4 hata ile yine dünya şampiyonu olduğun belirten Aşkın, “Stenografi dalında Türkiye’nin aldığı bu şampiyonluk ilk şampiyonluk. Ülkeme 2 ayrı kategoride Dünya şampiyonluğu kazandırdığım için çok mutluyum. Türk Milli Takımı olarak bu yarışmada 11 madalya kazandık. Bu madalyaların 3 tanesi Dünya Şampiyonluğu” dedi.

Aşkın, yaptığı açıklamada F klavyenin hızını herkese gösterdiklerini ifade ederek sözlerini F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı YENER’i rahmetle anarak sonlandırdı.

Kaynak: HaberTürk

scroll to top