E Klâvye Hakkında Basın Duyurumuz

Intersteno Onursal Başkanımız İhsan Yener ve Türkiye Temsilcimiz Seçkin Köse ile Anadolu Ajansı tarafından yapılan röportaj vasıtasıyla görüş bildirdiğimiz Basın Duyurumuz, 9 Mart 2015 tarihinde Anadolu Ajansı ve tüm basın organlarında yayınlanmıştır.

E Klâvye ile ilgili basın duyurumuzun Hürriyet gazetesinde yayınlanmış olan içeriğini aşağıda sizlerle paylaşmaktayız.

F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener, Boğaziçi Üniversitesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen E klavyenin Türkçe’ye uygun olmadığını savundu.

Yener, yaptığı açıklamada, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 10 yıl kadar evvel, doktora çalışması için yapılan araştırmada geliştirdikleri F klavyenin, dünyanın en bilimsel klavyesi olduğunu dile getirdi. Yener, sadece Türkçe’de değil, çok dilli yarışmalarda da Türklerin F klavyeyle dünya rekoru kırdığını anımsattı.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Ekşioğlu liderliğinde bir ekip tarafından geliştirilen E klavyenin Türkçe’ye uygun olmadığını ifade eden Yener, biraz araştırma yapıldığı takdirde bunun anlaşılabileceğini vurguladı.

Yener, “Koskoca Boğaziçi Üniversitesi 10 parmaktan haberi olmadığı için tutar E harfini, en zayıf parmaklara verir. E klavye Türkçe’ye uygun değil. İnternet üzerinden yapılacak olan 8 Mayıs’taki yarışmaya Boğaziçi Üniversitesi E klavyesiyle öğrencilerini yarışa soksun, bakalım ne sonuç alacak. Elenecekler, çünkü E klavye bilimsel değil” diye konuştu.

Yener, F klavyeyi yapmak için 1930’lu yıllardan başlayarak, 30 bin Türkçe kök kelime üzerinde araştırma yaptığını ve bu araştırmaların uzun yıllar devam ettiğini anlattı.

Uzun uğraşlar sonucu 1955’te F klavyeyi resmi olarak devlete kabul ettirdiklerini belirten Yener, şöyle devam etti:

“Devlete resmen bunu kabul etmek çok kolay olmadı. Türkçe’nin kullanma oranlarında 30 bin kelimenin üzerinden araştırma yaptık. Kelimeler 40 bine, 50 bine de çıksa yüzdeleri hiç değişmedi. En çok kullanılan harf A harfidir. Sadece Türkçe’de değil diğer dillerde de A’dır. Sonra sesli olarak E ve sessizler K gelir. Bunları istatistiklerini yapıp, yüzdelerine çevirerek, parmakların en işleklerine en çok kullanılan harfi, en az kullanılan harfi en işlevsiz parmaklara verdik. 29 bin küsur kelime de 183 bin kadar harf vardı. Bugün de ölçü alınırsa yine aynı çıkar. Orada A harfi 26 bin defa E harfi 16 bin defa geçerken J harfi 126 defa geçiyor. Bunun için J harfini harfini sol küçük parmağın oraya koyduk. En zor yazılan harftir. Sağda da öyle yaptık. Bu çalışma sonucu bilimsel bir klavye yaptık. 1955’te Bakanlıklar Arası Standardizasyon Komitesi vardı, o toplandı ve bu klavyeyi kabul etti.”

Dünya şampiyonu 75 Türk var

Yener, Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu ( INTERSTENO) tarafından 64 ülkenin katıldığı yarışmada F klavyeyle 10 parmak yazan Türk takımının 24 ödüllü yarışmada 13 madalya kazandığını ve 75 Türk’ün bugüne kadar dünya şampiyonluğu elde ettiğini anımsattı.

“F klavye diğer diller için de çok uygun”

INTERSTENO Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, E klavyeyi incelediğini, harflerin rastgele sağa sola serpiştirildiğini söyledi.

E klavyenin bilimsel bir yönünün olmadığını savunan Köse, şunları kaydetti: “Gördüm ki hiçbir mantık yok, hiçbir haklı gerekçe yok. En güçlü parmaklarda olması gereken harfler orta parmaklarda, serçe parmaklarda yer alıyor. E klavyeyi geliştiren doçenti eleştirmek için söylemiyorum ama E klavyenin bilimsel bir yönünün olmadığı kanaatindeyim. Hocamızın 30 bin kelime üzerindeki araştırmasından sonra Hacettepe Üniversitesi 300 bin ve 380 bin kelime üzerinde iki ayrı araştırma yapılıyor. Bu araştırmalarda da F klavyenin bilimsel yönü olduğu ortaya çıktı. F klavye diğer diller için de çok uygun. 16 dilden yarışmaya katılıyoruz. Burada da Türk grubu çok iyi netice alıyor. F klavye İngilizce için bile yapısı itibariyle daha uygun.”

Köse, Batılı ülkelerde ve Amerika’da klavyede 10 parmak ile yazmanın yüzde 75-80 civarında olduğunu, Türkiye’de bu oranın yüzde 5’lerde olduğu vurgulayarak, Türkiye’de ilkokul başta olmak tüm okullarda F klavyeyle yazmanın mecburi ders olarak müfredata konulması gerektiğini belirtti.

Haber Kaynağı (AA) : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/28402177.asp

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top