Milli Eğitim Bakanımız Ömer DİNÇER, Klâvye Türk Milli Takımını Makamında Kabul Etti

10-15 Temmuz 2011’de Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Dünya Bilgisayar Klâvye Şampiyonaları’nda gerek ferdî ve gerekse takım halinde dağıtılan madalyaların 15’ini alarak Dünya Şampiyonu olan Türk Millî Takımını, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer makamında kabul ettiler.

Bu kabule, Grubumuzu temsilen, Türk Milli Bilgisayar Klàvye Takımımızdan, şampiyon olan ve derece alan:

“İlyas PAMUKÇU, Zehra TAŞTAKALE, Mehmet KURT,  Fatih GGÜMÜŞ, Esra DEMİRBAŞ, Koray DEMİRBAŞ, Sezin AKTÜRK, Oğuzhan AKPINAR, Zorbey ÇİÇEK, Taner ÖNDER, Tuğba YAŞAR, Engin KILIÇARSLAN, Sibel DEMİRBAŞ ve Ezgi AKTÜRK’ün” yanı sıra,

Jüri Üyeleri, Öğretmenler ve Destek Veren,

“Seçkin KÖSE, Türkiye Bilişim Derneği Genel Sekreteri Gülten HALICI, Saynur KILIÇASLAN, Nurben DÖNMEZ, Ömer DELİBAŞ (Ankara Ticaret Meslek Lisesi Müdürü), Nejdet BÜYÜKCOMBAK (Şuhut Fatih İlköğretim Okulu Müdürü, Öğretmenler Hüseyin ÖZÇELİK, Serap EROL, Mesud KARAGÖZ, Gülnur İNAL ve Didem TULUM ile, Şuhut Fatih İlköğretim Okulu Veli Temsilcisi Nevzat PAMUKÇU” katılmışlardır.

Kabulde, İntersteno Konseyi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi, Bilimsel Çalışma İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği Başkan Yardımcısı Seçkin Köse,

“1955 yılında Türkçeye en uygun F Klâvyenin yürürlüğe girmesini sağlayan INTERSTENO Onursal Başkanı, çoğu rekor onlarca Dünya Şampiyonluğunun elde edilmesinde büyük emeği geçen duayen hocamız İhsan YENER’in liderliğinde yürüttüğümüz çalışmalarda, Paris’te yapılan Dünya Şampiyonası’nda da Dünya Şampiyonluğu elde ettik. Bakanlığımızın bu yarışmalara destek vermesini talep ediyoruz. Türkiye’de herkese 10 parmakla F klàvye bilgisayar klâvye kullanmalarını öneriyoruz. Tüm okullarda, üniversitelerde, özellikle lköğretim okullarında 10 parmakla F Klâvye eğitimi verilmesini istiyoruz. Bu eğitim 3. veya 4. sınıfdan itibaren olmalıdır. Tüm kurumlarda F Klâvyenin yaygınlaşması için F Klâvye eğitimi verilmesi önem taşımaktadır.” şeklinde kısa bir konuşma yapmışlardır.

Bakan Sayın Dinçer de,  Fatih Projesi kapsamında okullarda modern teknolojinin kullanılmasıyla ilgili önemli bir uygulamayı gelecek eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başlatacaklarını belirtti. Bu projenin bir boyutunun okullara konulacak akıllı tahta olacağını söyleyen Bakan Dinçer, şunları kaydetti: ”Biz,

Dünyada kullanıldığı gibi projeksiyonlu tahtayı kullanmayacağız. Doğrudan doğruya büyük ekran bilgisayarlar olacak, 65 inch büyüklüğünde bilgisayar ekranı olacak ve bilgisayar da o ekrana gömülmüş vaziyette olacak. Dolayısıyla dokunmatik bir şekilde biz bilgisayarı tahtada göreceğiz ve öğretmenlerimiz çocuklarımıza o bilgisayardaki imkanları, teknolojiyi kullanarak ders anlatma imkanı bulacak. Ayrıca, sürekli ve geniş kapsamlı bir banttan da internet bağlantısı olacağı için hem ulusal mahiyette bizim kendi hazırladığımız dersleri ve bilişim malzemelerini kullanma imkanları olacak hem de belki de dünyanın pek çok yerinde hazırlanmış malzemeyi kullanabilme fırsatını yakalayacak. Projenin ikinci boyutu ise tablet bilgisayar. Tablet bilgisayarlarda biliyorsunuz bir klâvye var. Biz şimdi onların hazırlıklarını da ona göre yapıyoruz. Türkiye’de F Klâvye bilgisayarların kullanılmasını da belki bir yönüyle teşvik edeceğimizi düşünerek, tablet bilgisayarlardaki klâvyelerin F Klâvye olması konusunda bizim bir çalışmamız, hazırlığımız da var. Bu çok önemli bir katkı sağlayacak. Türkiye’de yaklaşık olarak 16 milyon 800 bin öğrencimiz var. 16 milyon 800 bin öğrenci F Klâvyeli bilgisayar kullanmayı başarırsa toplumun geri kalan kısmının da giderek buna ayak uyduracağını varsayıyoruz.” demişlerdir.

Daha sonra Dünya Bilgisayar Klàvye Şampiyonası’nda Şampiyon olan, önemli dereceler elde eden öğrenci ve yarışçılarımıza Sayın Bakanımız hediye vermişlerdir.

Ziyaretten Fotoğraflar :

scroll to top