Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu, Klâvye Türk Milli Takımını Kabul Etti

Milli Eğitim Bakanımız Nimet ÇUBUKÇU, 2009 yılında Dünya Klâvye Şampiyonalarına katılan ve Şampiyon olan Türk Milli Takımı yarışçılarını kabul ederek, 15-21 Ağustos 2009 tarihleri arasında Pekin’de gerçekleşen Dünya Bilgisayar Klâvye Şampiyonasındaki derecelerimizi tebrik etti.

8 Eylül günü saat 17:00’de Türk Milli Takımını makamında kabul eden Nimet ÇUBUKÇU, özellikle küçük Şampiyonlarımızın başarılarından ve Pekin’de alınan Dünya Şampiyonluğundan dolayı mutlu olduğunu ve Türkiye adına her geçen yıl daha çok başarılara imza atıldığını dile getirdi.

Türk Milli Takımının 2009 Dünya Şampiyonaları için Pekin’e gidebilmesi konusunda büyük desteklerinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığına teşekkürlerini sunan Intersteno Onursal Başkanı İhsan YENER; alınan bu başarılarda özellikle “F Klâvyenin On Parmakla Kullanılması”nın çok büyük katkıları olduğunu söyleyerek, Türkiye’deki kullanım oranının düşüklüğünden dolayı çok büyük sıkıntılar yaşandığını vurguladı. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklar bünyesinde bir eğitim kampanyası başlatılabilmesi için çalışmalara başlandığını bildiren Bilimsel Çalışma İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği Başkanı ve Intersteno Türkiye Temsilcisi Seçkin KÖSE, Sayın Bakanımıza ilgili raporu sundu. Alınan bu büyük başarıların devam edebilmesi ve Türkiye’de herkesin verimli ve bilimsel klâvye kullanabilmesinin sağlanması için; hem eğitim kampanyalarının başlatılmasının gerekliliğini, hem de yeni Dünya Şampiyonlukları için 2011 yılında Paris’teki Dünya Şampiyonasına en az 20 Yarışçımızın katılımı konusunda desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığına Teşekkürler…

Sayın Bakanımız ve Müsteşarlarının yanında, Turizm ve Ticaret Genel Müdürü Murat Bey BALTA ve Şube Müdürlerinin de bulunduğu toplantıda; İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelen Yarışçılarımız, “Uçan Parmaklar” gösterisini yaparak toplantıya renk kattı. Türk Milli Takımımızın Ankara ziyaretinde tüm takımı ağırlayarak desteklerini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığı, özel rehber eşliğinde Milli Takımımıza Anıtkabir’i gezdirdi. Tüm katkılarından dolayı MEB yetkililerine çok teşekkür ederiz.

Toplantıda konuyu özetleyerek basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanımız Nimet ÇUBUKÇU, tüm Yarışçı ve Öğretmenlerimizi tek tek kutlayarak, kendilerine ödül ve plaketlerini takdim etti. Aşağıda sayın Bakanımızın yaptığı açıklamaları ve Türk Milli Takımımızın isim listesini görebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU’nun Kutlama ve Tebrik Açıklaması :

Değerli Bilimsel Çalışma, İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği Yöneticileri,

Dünya klavye yarışmalarında başarılı olmuş sevgili gençler, 

İlk olarak hepinizi başarılarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Bu yıl 15-21 Ağustos 2009 tarihleri arasında Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Dünya Klavye Şampiyonasına sporcuların katılması hususunda Bakanlığımızın da katkıları olmuştur. Belirtilen yarışmaya Türk takımı 11 yarışmacı ile katılmış ve ülkemize dünya şampiyonluğu da dahil çeşitli kategorilerde ödüller kazandırmıştır.
  
Bu gurur verici başarılar yanında üzücü olan ise ülkemizde bilgisayarın, yeterince bilinçli olarak kullanılmıyor olmasıdır. Bilgisayarı on parmak F klavye ile bakmadan bilinçli ve bilimsel olarak kullananların sayısı çok azdır. Bu durum ülke genelinde önemli bir zaman ve emek israfına neden olmaktadır.
         
Sizlerinde bildiği gibi kısa adı Intersteno olan Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu; 1887 yılında Londra’da kurulmuş Birleşmiş Milletlere bağlı mesleki bir organizasyondur.
  
Türkiye; Intersteno’ya 1957’de üye olarak, ilk defa Dünya Şampiyonalarına katılmıştır. ABD’nin yanı sıra, Rusya, Çin, Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler de bu Federasyonun üyeleridir. Türkiye, oy hakkı bulunan üye ülkeler arasında yer almaktadır. 

Intersteno’nun Türkiye Temsilciliği görevini ülkemiz mevzuatına göre Bilimsel Çalışma, İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği yürütmektedir.
    
Türkiye’de bilgisayarın tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından teknik ve bilimsel olarak bakmadan on parmakla kullanılmasını sağlamak gibi bu derneğimizin en temel amaçlarından biridir.
  
Dernek aynı zamanda,  F klavyenin kullanılması ve yaygınlaştırılması yönünde büyük gayretler sarf etmektedir.
   
Derneğin önemli bulduğum bir diğer amacı ise çalışkan, üstün yetenekli, sağlam karakterli gençleri destekleyerek Avrupa Birliği ve Dünyanın İleri Ülkeleri arasındaki bilimsel çalışmalarda ve iletişimde işbirliği sağlamak, Türkiye Bilgisayar Klavye Şampiyonaları düzenlemek, Dünya İnternet Klâvye ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonalarına katılmalarını temin etmektir.
  
İşte bu amaç doğrultusunda ilk başta daktilografi ile başlayan ve bilgisayar ile devam eden süreçte çok sayıda gencimiz bu sayede Türkiye ve Dünya Şampiyonalarına katılmıştır. 
  
Derneğin gençlerimizi en modern ve verimli yöntemlerle çalışmaya teşvik ettiğini ve şampiyonalara da Türkçeye en uygun olduğu düşünülen F klavye ile hazırladığını biliyoruz. 
  
Türkiye’nin ilk rekortmeni Ece ÖZBAYRAK,  F klavye ile katıldığı Paris’teki Dünya Daktilografi Şampiyonası’nda rekor kırarak Ülkemize Dünya Şampiyonluğu getirmiştir. O günden bugüne kadar toplam 25’i rekor olmak üzere 56 Dünya Şampiyonluğu kazanılmıştır. 

Değerli Katılımcılar
   
Pekin’de yapılan Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonasında en önemli yarış olan 30 dakika sürat müsabakasında Recep ERTAŞ dakikada 131 sözcük yazarak dünya şampiyonu, Emrah KUYUMCU’ DA üçüncü oldu. Türk takımı ayrıca değişik kategorilerde de üstün dereceler aldı.
  
Dereceye girerek hepimizi gururlandıran ve mutlu eden gençlerimizi yürekten kutluyorum. Ayrıca örnek başarılarının da devamını diliyorum.
  
Son olarak gençlerimizin bu başarısında onlara çok önemli katkılar sağlayan, destek olan Bilimsel Çalışma, İletişim ve Gelişmeleri Destekleme Derneği yöneticilerine de teşekkür ederim.

Nimet ÇUBUKÇU

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı

 

 

scroll to top